در جشنواره لباس هندی در ایران بازیگران معروف هندی نیز حضور داشتند

تحقیقا لباس هندی در ایران نشان داده است که ساری ها در تامیل نادو پوداوای نامیده می شوند . در کارناتاکا به ساری ها Seere می گویند . تولید سنتی ساری بافندگی دستی برای توسعه اقتصادی در جوامع روستایی مهم است. سری ساری منبع مستندی از بیش از 80 پرده منطقه ای مختلف هند را فراهم می کند.

Mundum Neriyathum

Mundum Neriyathum قدیمی ترین بقایای شکل باستانی ساری است که فقط قسمت پایینی بدن را می پوشاند. این لباس سنتی زنان در کرالا ، ایالتی در بخش جنوب غربی هند است.

قطعه اصلی سنتی، موندو یا لباس پایینی است که شکل باستانی ساری است که در مالایایی به عنوان «تونی» (به معنی پارچه) نشان داده می‌شود، در حالی که نریاتو ، لباس بالایی می‌توانو را تشکیل می‌دهد.

مکلا سادور

مکلا سادور (به آسامی: Mekhela Chadar) لباس سنتی آسامی است که زنان می پوشند. این توسط زنان در هر سنی پوشیده می شود.

لباس

سه تکه پارچه اصلی وجود دارد که در اطراف بدن قرار دارند.

قسمت پایینی که از کمر به سمت پایین کشیده شده است Mekhela (به زبان آسامی: মেখেলা) نامیده می شود. این به شکل یک سارافون است – یک استوانه پارچه‌ای بسیار پهن – که به صورت چین‌هایی تا می‌شود تا دور کمر قرار بگیرد و داخل آن جمع شود. که به سمت چپ تا شده اند. برای بستن مخلا به دور کمر هرگز از نخ استفاده نمی شود، اگرچه اغلب از زیر دامن با نخ استفاده می شود.

قسمت بالایی لباس سه تکه که سادور (به زبان آسامی: চাদৰ) نامیده می شود، پارچه ای بلند است که یک انتهای آن در قسمت بالایی مخلا فرو رفته و بقیه روی و اطراف بدن پوشیده شده است. Sador در چین های مثلثی قرار گرفته است. یک بلوز مناسب برای پوشاندن سینه ها پوشیده می شود.

قطعه سوم ریها نام دارد که زیر سادور می پوشند. عرض آن باریک است. این لباس سنتی زنان آسامی به دلیل الگوهای منحصر به فرد خود بر روی بدن و حاشیه بسیار مشهور است. زنان آنها را در مناسبت های مهم مذهبی و مراسم ازدواج می پوشند. ریها دقیقاً مانند سادور پوشیده می شود و به عنوان Orni استفاده می شود .