انواع مختلف دستکش های لاتکس

دستکش‌ها یک عنصر ضروری حفاظت از سلامت هستند، همچنین در مواقعی مانند همه‌گیری کووید-19 فعلی، برای محافظت از متخصصان بهداشت و تمام کارکنانی که از بیماران مبتلا به این بیماری مراقبت می‌کنند. با توجه به علاقه ای که مواد پزشکی مربوط به مبارزه با ویروس کرونا در جامعه ایجاد می کند و با توجه به نیاز شهروندان به داشتن اطلاعات موثق، فنین اینفوگرافی جدیدی را در مورد انواع مختلف دستکش های پزشکی موجود و ویژگی های آنها در داخل کشور تهیه کرده است. چارچوب کمپین که هدف آن ارائه اطلاعات دقیق در مورد فناوری سلامت به روشی آموزنده است.

همانطور که اینفوگرافیک نشان می‌دهد، دستکش‌های محافظ در برابر میکروارگانیسم‌ها برای محافظت از متخصصان سلامت در برابر تماس دست‌های خود با بیماران، مایعات بیولوژیکی مشتق شده از آنها یا ابزارهای آلوده به عوامل بیولوژیکی که ممکن است برای سلامتی آنها خطرآفرین باشد، در نظر گرفته شده است. این دستکش ها تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) محسوب می شوند، بنابراین باید با مقررات قانونی این محصولات مطابقت داشته باشند.

از سوی دیگر، دستکش‌های بهداشتی که توسط مقررات تجهیزات پزشکی (PS) تنظیم می‌شوند، به دلیل انتقال عوامل بیولوژیکی از طریق تماس با دست‌های سلامت، هدف پزشکی خاص پیشگیری از بروز بیماری در بیمار را دارند. حرفه ای. بین دستکش های معاینه، که ممکن است استریل باشند یا نباشند، و دستکش های جراحی که استریل هستند، تمایز قائل می شوند.

برای شرایط خاص، ممکن است لازم باشد ویژگی‌های هر دو نوع دستکش اضافه شود، که هدف دستکش‌های دوکاره است که برای محافظت همزمان از متخصص مراقبت‌های بهداشتی و بیمار طراحی شده‌اند. اینها باید با مقررات PPE و تجهیزات پزشکی مطابقت داشته باشند.

علاوه بر استفاده جراحی، از دستکش های استریل برای تکنیک های پرستاری آسپتیک یا پانسمان استفاده می شود. موارد غیر استریل برای کارهایی مانند استخراج خون، برداشتن خطوط محیطی، جابجایی نمونه ها، تمیز کردن مواد یا دست زدن به ترشحات، مایعات یا ادرار استفاده می شود. همچنین برای سایر اعمال بدون پروتکل عقیمی و نیاز به محافظت دارند

دستکش ها باید در هنگام پاره شدن، آلوده شدن یا بین بیماران تعویض شوند. دفعات تغییر به کار، روش، مقدار خون و مایع بدن و تماس احتمالی با مواد تیز بستگی دارد.

قرار دادن و حذف

همانطور که در اینفوگرافیک نشان داده شده است، دستکش ها، مانند بقیه محصولات PPE، باید با یک سری نشانه ها در قرار دادن و برداشتن خود مطابقت داشته باشند[1]. این رویه ها نباید عملکردهای حفاظتی خاص هر قطعه از تجهیزات مورد استفاده را تغییر دهد و در این زمینه باید دستورالعمل های سازنده را دنبال کرد.

پس از استفاده، آنها باید به درستی حذف شوند زیرا ممکن است آلوده شده و به منبع جدیدی از عفونت تبدیل شوند. بنابراین باید آنها را فقط در خارج از محوطه نمایشگاه حذف کرد و برای جلوگیری از آلوده شدن آنها باید از گذاشتن آنها روی سطوحی در محیط پس از حذف خودداری شود.

پس از برداشتن، دستکش ها باید در ظروف زباله مناسب قرار داده شوند و به عنوان زباله های بهداشتی بیولوژیکی کلاس III رفتار شوند. به همین ترتیب، برای جلوگیری از خراب شدن یا آلودگی، آنها باید به درستی و با پیروی از دستورالعمل های سازنده نگهداری شوند.

یک ماده برای هر استفاده

ویژگی هایی که تعیین می کند برای کدام شغل مناسب هستند حساسیت به لمس، احتمال ایجاد آلرژی و مقاومت دستکش است. بسته به استفاده ای که باید از آن ساخته شود، یک ماده یا مواد دیگر توصیه می شود:

· آنهایی که از لاتکس ساخته شده اند یک سد موثر در برابر پاتوژن های منتقله از خون و سایر عوامل عفونی هستند. آنها مقاومت خوبی در برابر شکستگی و سوراخ های تصادفی دارند و می توانند پودر یا بدون پودر باشند.

· آنهایی که از پلی ایزوپرن ساخته شده اند، که جایگزینی برای لاتکس است، برای همه انواع تکنیک های جراحی نشان داده شده است. آنها محافظت بالایی در برابر میکروارگانیسم ها و مایعات و در برابر برخی محصولات شیمیایی و سیتواستاتیک ایجاد می کنند. این ماده همچنین آلرژی یا تحریک کمتری ایجاد می کند.

· دستکش های نیتریل مقاومت گسترده ای در برابر عوامل شیمیایی و بیولوژیکی و همچنین در برابر پارگی و سوراخ شدن تصادفی دارند و همچنین برای افراد مبتلا به آلرژی مناسب هستند.

· وینیل‌های استریل نیستند و برای کارهای کوتاه‌مدت با حداقل یا بدون خطر قرار گرفتن در معرض خون و سایر مایعات در نظر گرفته شده‌اند. آنها نفوذپذیری بالاتر و مقاومت کمتری نسبت به لاتکس و نیتریل دارند و نسبت به دستکش های لاتکس سازگاری کمتری با دست دارند.